محصولات انتخابی :

جمع مبلغ : تومان
مشاهده سبد خرید ادامه فرایند خرید

مقایسه مک بوک پروهای ۲۰۲۱ با سری های قبل

مک بوک های ۲۰۲۱ از تراشه M1 Pro جدید و M1 Max Apple Silicon پشتیبانی می کنند که دارای پیشرفت های بزرگ در CPU و GPU، افزایش رم، نمایشگرهای جدید و … است. در جریان رویداد “Unleashedاپل در ۱۸ اکتبر، این شرکت مدل دیگری از Apple Silicon را به فهرست خود اضافه کرد. اپل سرانجام مک بوک پرو ۱۴ اینچی را با سیلیکون اپل روانه بازار کرد، اما به دلایلی مدل ۱۳ اینچی را در خط تولید نگه داشت.  در این مقاله از سایت اپل فا به مقایسه مک بوک پروهای ۲۰۲۱ با سری های قبل خواهیم پرداخت. اگر شما هم علاقه مند به خرید مک بوک پروهای جدید اپل هستید در این مقاله همراه ما باشید. آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

 • مقایسه مک بوک پروهای ۲۰۲۱ با سری های قبل در یک نگاه
 • مقایسه‌ نمایشگرهای ۱۳ و ۱۴ اینچی
 • مقایسه‌ عملکرد بین مک بوک پرو ۱۳ اینچی و مک بوک پرو ۱۴ اینچی
 • مقایسه‌ اندازه‌ مک بوک پرو ۱۳ اینچی و مک بوک پرو ۱۴ اینچی
 • مقایسه‌ عملکرد CPU در مک بوک پرو ۱۶ اینچی اینتل با مک بوک پرو ۱۶ اینچی سیلیکون جدید
 • مقایسه‌ صفحه نمایش مک بوک پرو ۱۶ اینچی اینتل با مک بوک پرو ۱۶ اینچی سیلکون جدید
 • مقایسه‌ اندازه‌ مک بوک پرو ۱۶ اینچی اینتل با مک بوک پرو ۱۶ اینچی سیلکون جدید

مقایسه‌ مک بوک پروهای ۲۰۲۱ با سری های قبل در یک نگاه

 • مشخصات تراشه های سری M1 اپل
 • M1 Pro و M1 Max چگونه عرضه می شوند؟
 • M1 Pro چه تفاوتی با M1 Max دارد؟
 • مشخصات پردازنده‌ی تراشه ها
 • مقایسه‌ی گرافیک تراشه های M1 نسبت به M1 Pro و M1 Max
 • مقایسه‌ی رم تراشه های M1 نسبت به M1 Pro و M1 Max
 • عمر باتری تراشه های M1 Pro و M1 Max
 • M1 Max قدرتمندترین تراشه اپل تا به امروز
 • قابلیت اتصال صفحه نمایش در M1 Pro و M1 Max
 • مقایسه‌ی CPU تراشه‌ی M1 Pro با M1 Max

مشخصات تراشه های سری M1 اپل

مک بوک پرو ۱۳ (۲۰۲۰) مک بوک پرو ۱۴ اینچی (۲۰۲۱) مک بوک پرو ۱۶ اینچی (۲۰۲۱) مک بوک پرو ۱۶ اینچی (۲۰۱۹)
پردازنده ۸ هسته ای ۸ تا ۱۰ هسته ای ۱۰ هسته ای اینتل Core i9 – ۸-core
حافظه حداکثر تا ۲ ترابایت حداکثر تا ۸ ترابایت حداکثر تا ۸ ترابایت حداکثر تا ۸ ترابایت
رم ۸ یا ۱۶ گیگابایت ۱۶ تا ۶۴ گیگابایت ۱۶ تا ۶۴ گیگابایت ۱۶ تا ۶۴ گیگابایت
گرافیک ۸ هسته ای حداکثر ۳۲ هسته ای حداکثر ۳۲ هسته ای حداکثر AMD Radeon Pro 5600M
موتور عصبی ۱۶ هسته ای ۱۶ هسته ای ۱۶ هسته ای
اندازه واقعی صفحه نمایش ۱۳٫۳ ۱۴٫۲

۱۶٫۲

۱۶

PPI ۲۲۷ ۲۵۴

۲۵۴

۲۲۶

روشنایی ۵۰۰ ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰

۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰

۵۰۰

وزن ۳ پوند (۱٫۴ کیلوگرم) ۳٫۵ پوند (۱٫۶ کیلوگرم)

۴٫۷ پوند (۲٫۱ کیلوگرم)

۴٫۳ پوند (۲٫۰ کیلوگرم)

ضخامت ۰٫۶۱ اینچ (۱٫۵۶ سانتی متر) ۰٫۶۱ اینچ (۱٫۵۵ سانتی متر)

۰٫۶۶ اینچ (۱٫۶۸ سانتی متر)

۰٫۶۴ اینچ (۱٫۶۲ سانتی متر)

ظرفیت باتری ۵۸٫۲ وات ساعت ۷۰ وات ساعت

۱۰۰ وات ساعت

۱۰۰ وات ساعت

شارژ سریع ندارد دارد

دارد

ندارد

پخش ویدیو ۲۰ ساعت ۱۷ ساعت

۲۱ ساعت

۱۱ ساعت

مقایسه‌ نمایشگرهای ۱۳ و ۱۴ اینچی

مدل ۱۴ اینچی در واقع دارای صفحه نمایش ۱۴٫۲ اینچی و مدل ۱۳ اینچی دارای صفحه نمایش ۱۳٫۳ اینچی است. مدل جدیدتر وضوح تصویر را تا   ۳۰۲۴ × ۱۹۶۴ بیشتر می کند و تراکم پیکسلی از ۲۲۷ppi به ۲۵۴ppi افزایش می یابد. مک بوک پرو ۱۳ اینچی با تراشه M1 دارای روشنایی ۵۰۰ نیت بوده، در حالی که روشنایی مک بوک پرو ۱۴ اینچی ۱۰۰۰ نیت است. روشنایی بین صفحه نمایش ها تفاوت چشمگیری دارد. در مدل جدید ۱۴ اینچی بهبود رنگ مشاهده می شود، زیرا در صفحه نمایش آن به جای LED، از فناوری مینی LED استفاده می شود.

مقایسه‌ عملکرد بین مک بوک پرو ۱۳ اینچی و مک بوک پرو ۱۴ اینچی

مقایسه مک بوک پروهای 2021 با سری های قبل

 

مک بوک پرو جدید ۱۴ اینچی سریع تر از مدل ۱۳ اینچی M1 است. سرعت عملکرد یک دستگاه بستگی به تعداد هسته های CPU و GPU دارد. مدل ۱۳ اینچی ۲۰۲۰ مجهز به تراشه M1 هشت هسته ای بوده و نسخه ۱۴ اینچی ۲۰۲۱ دارای تغییرات در پردازنده است. با این حال، اپل می گوید پردازنده جدید در M1 Pro عملکرد CPU را تا ۷۰ درصد سریعتر کرده است و عملکرد GPU دو برابر سریعتر از قبل می باشد. همچنین عملکرد پردازنده‌ی گرافیکی را تا چهار برابر سریعتر از نسخه M1 ارائه می دهد.

مقایسه مک بوک پروهای 2021 با سری های قبل

مقایسه‌ اندازه‌ مک بوک پرو ۱۳ اینچی و مک بوک پرو ۱۴ اینچی

حاشیه های بین صفحه نمایش و لبه های آن در مک بوک ۱۴ اینچی نسبت به ۱۳ اینچی کاهش یافته است. مک بوک پرو ۱۳ اینچی با تراشه‌ی M1 ابعادی مشابه با اینتل ۱۳ اینچی دارد. ضخامت ۰٫۶۱ اینچ، عرض ۱۱٫۹۷ اینچ و طول آن از جلو به عقب ۸٫۳۶ اینچ است. در مقایسه، مک بوک پرو جدید ۱۴ اینچی دارای ضخامت یکسانی بوده، اما ابعاد آن ۰٫۳۵ اینچ و ۸٫۷۱ اینچ بیشتر است و عرض آن ۰٫۳۴ اینچ بزرگتر می باشد. به علاوه مدل جدید ۱۴ اینچی ۲۵۰ گرم سنگین تر از M1 13 inch و ۲۷۰ گرم سنگین تر از مدل ۱۳ اینچی اینتل است. با این حال، نسخه جدید ۱۴ اینچی در مقایسه با مدل ۱۶ اینچی هنوز یک اینچ کوتاه تر است. این دستگاه ۱٫۷ اینچ باریک تر، ۰٫۰۵ اینچ نازک تر و ۵۵۰ گرم سبک تر است.

مقایسه‌ عملکرد CPU در مک بوک پرو ۱۶ اینچی اینتل با مک بوک پرو ۱۶ اینچی سیلیکون جدید

سه پردازنده اینتل، از جمله Core i7 شش هسته ای ۲٫۶ گیگاهرتزی، Core i9 هشت هسته ای ۲٫۳ گیگاهرتزی و Core i9 هشت هسته ای ۲٫۴ گیگاهرتزی را می توان مجهز کرد. همچنین می توانید پردازنده ها را با سطح پایه ۱۶ گیگابایت حافظه (۲۶۶۶ مگاهرتز DDR4) با گزینه های ۳۲ یا ۶۴ گیگابایت متصل کنید. M1 Max پهنای باند ۴۰۰ گیگابایت بر ثانیه و همچنین ده هسته پردازنده و موتور عصبی را ارائه می دهد. اپل در مک بوک پرو ۱۶ اینچی جدید از دو تراشه مختلف M1 استفاده می کند که به M1 Pro و M1 Max معروف هستند. M1 Pro و Max دارای یک CPU ده هسته ای هستند که از هشت هسته با عملکرد بالا و دو هسته با مصرف انرژی بالا، با بیش از ۳۳٫۷ میلیارد ترانزیستور استفاده می کنند.

M1 Pro نیز تا ۲۰۰ گیگابایت بر ثانیه پهنای باند حافظه ارائه می دهد، در حالی که M1 Max حداکثر ۴۰۰ گیگابایت بر ثانیه را مدیریت می کند. مدل Pro همچنین با حداکثر ۳۲ گیگابایت حافظه واحد کار می کند، در حالی که آن را می توان تا حداکثر ۶۴ گیگابایت افزایش داد. در واقع، تراشه های جدید اپل تا ۷۰ درصد عملکرد سریع تری نسبت به پردازنده M1 ارائه می دهند. اپل ادعا می کند که در مقایسه با نسل قبلی، CPU قادر است ۲٫۱ برابر سریعتر پروژه را در Xcode بسازد و عملکرد computational fluid dynamics را سه برابر سریعتر در TetrUSS ناسا انجام دهد. اگر آنچه اپل می گوید واقعیت داشته باشد، M1 Pro و M1 Max در مقایسه با رقبا امتیاز بسیار بالایی خواهند داشت.

مقایسه‌ صفحه نمایش مک بوک پرو ۱۶ اینچی اینتل با مک بوک پرو ۱۶ اینچی سیلکون جدید

اندازه صفحه نمایش بزرگ مزایایی از جمله وضوح تصویر ۳٫۰۷۲ تا ۱٫۹۲۰ و تراکم ۲۲۶ پیکسل در هر اینچ را به ارمغان آورد. در مک بوک پرو جدید ۱۶ اینچی یک قاب نازک تر و نور پس زمینه مینی LED و یک بریدگی نیز وجود دارد. این بار اپل تغییرات زیادی روی صفحه نمایش ایجاد کرده است. اپل به جای استفاده از صفحه نمایش IPS با نور پس زمینه LED، به سراغ مینی LED رفته است.

با استفاده از هزاران منبع نوری، نور پس زمینه مزایای قابل توجهی را ارائه می دهد که فناوری LCD را از نظر عملکرد به OLED نزدیک می کند. این شامل ایجاد یک صفحه نمایش بسیار روشن تر در ۱۰۰۰ نیت روشنایی، ۱۶۰۰ نیت در پیک (peak)، در مقابل ۵۰۰ نیت صفحه نمایش قدیمی در پیک (peak) و همچنین نسبت کنتراست ۱،۰۰۰،۰۰۰: ۱ می شود. شما همچنین می خواهید تصویر زنده تر و دقیق تری را در صفحه نمایش مینی LED نسبت به نسل قبلی را مشاهده کنید.

مقایسه‌ اندازه‌ مک بوک پرو ۱۶ اینچی اینتل با مک بوک پرو ۱۶ اینچی سیلکون جدید

مدل اینتل ۱۶ اینچی یک نوت بوک نسبتاً بزرگ بوده و عرض ۱۴٫۰۹ اینچ و طول ۹٫۶۸ اینچ دارد. همچنین ضخامت ۰٫۶۴ اینچ داشته و در مقایسه با بسیاری از نوت بوک های موجود در بازار باریک است. اپل برای نسخه‌ی سیلیکون اپل اندازه ای عرض ۱۴٫۰۱ اینچ، طول ۹٫۷۷ اینچ و ضخامت ۰٫۶۶ اینچ را انتخاب کرد. این تفاوت در اندازه ها چندان قابل مقایسه نیست. هر دو مک بوک های ۱۶ اینچی بسیار متراکم بود و حدودا ۲ کیلوگرم وزن دارند.

سخن پایانی

اپل با اضافه کردن تراشه های جدید در مک بوک پروهای ۲۰۲۱ تحولی در مک بوک ها ایجاد کرد. به طور کلی مک بوک پروهای ۲۰۲۱ از نظر پردازنده، گرافیک و… شبیه به هم هستند اما تفاوت زیادی با مک بوک های نسل قبلی دارند. در این مقاله از سایت اپل فا به مقایسه مک بوک پروهای ۲۰۲۱ با سری های قبل پرداختیم که امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد.

منبع: ۹to5mac.com

مقالات پیشنهادی اپل فا :

مطالب مرتبط

دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید.